Öldürme tehdidiyle suçlu kişinin avukatlığını yapmak caiz olur mu?

Soru Detayı

- Avukat, eğer haksız ve suçlu bir kişiyi savunmazsa öldürülmekle tehdit ediliyorsa, suçlu kişinin avukatlığını yapmak caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tehdit ciddi olursa, tehdit edenin avukatı öldürme ihtimali kuvvetli ise bakılır:

Eğer savunduğu suçlu berat ettiği takdirde yine cinayet işleyecekse (tetikçi ise) avukatın canı, başkasının canından daha değerli olamayacağı için bu savunmayı üstlenemez.

Yalnızca suçlunun hak ettiği cezayı almasına mani olursa “avukat, hayatını koruma zarureti sebebiyle” onu savunabilir.