Bir trafik kazası ile kişide oluşan kalıcı fiziksel kayıplara istinaden kaza sigortasından para alınırsa, dinimizde bu para kişiye helal midir?

Soru Detayı

- Bu durumda resmi olarak bu parayı almak kazazedenin hakkıdır...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaza neticesinde, kişinin gördüğü zarardan dolayı sigortanın verdiği parayı alması helaldir. Bu mesele diyet ödemesi gibidir.

Kasten olmayan, kaza yoluyla olan öldürme ve yaralama olaylarında mağdura tazminat (diyet) ödenir. Diyeti bugünün şartlarında ilgilinin anlaşma yaptığı sigorta şirketi de ödeyebilir, buna aracılık etmek ve bu parayı almak caizdir.