Öfke kötü ise Allah neden bize bunu verdi?

Soru Detayı

2. ​Bakara 268’de Allah, size bol, rızık vadediyor diyor ancak, Sebe 39’da dilediğine kısar diyor. Bunlar bir çelişki mi?
- Çalışan kuluna niye kıssın ki?
3. Münafıkun 6’da fasıkları Allah doğru yola getirmez diyor. Allah getirmezse kim getirecek?
- Başka bir ayette ise, Allah kafirleri doğru yola getirmez diyor, Allah getirmezse kim getirecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Her duygu yerinde kullanıldığı takdirde güzeldir. Öfkelenilecek durumlarda, örneğin Allah’a isyan olan durumlarda Allah için öfke, buğz güzeldir.

Aslında her şey ya bizzat güzeldir ya da neticeleri itibariyle güzeldir.

Örneğin, dünyayı, Cenab-ı Hakk'ın isimlerine ayna ve ahirete bir tarla olarak sevmek güzeldir. İnsanın heveslerine hitap eden ve gaflet perdesi olan yönünü sevmek çirkindir.

İlimde ve hizmette hırs göstermek güzeldir, şöhret için malda ve makamda hırs göstermek çirkindir.

Hakta inat etmek güzeldir; batılda inat etmek, çirkindir.

Zalimlere öfke duymak güzeldir, müminlere öfke duymak çirkindir.

İnsanda bulunan kin ve nefret duygularının yok edilmesi mümkün değildir. Ancak bunları istikamette kullanmak insanın elindedir. İnsan günahlara, nefsine ve şeytana karşı öfke ve nefret duymalı, bu duygularını onlar için kullanmalıdır. Ancak nefsine değil de mümin kardeşine karşı kullanırsa, kendisinde bulunan bu duyguyu yanlış yerde kullanmış ve günah işlemiş olur. Halbuki nefsimize ve şeytanımıza karşı bu duyguları kullanabilsek sevap işlemiş olacaktık.

Bu hasletlerin insan için sevap mahalli olması insanın elindedir.