NLP, EFT, hipnoz, Kuran terapisi uygun mu?

Soru Detayı

- İçsel sıkıntılı durumlardan dolayı bir ümit ile şifa için nlp, eft, hipnoz ya da gizli telkinle Kuran terapisi adları altında manevi gelişim ya da tedavi ettiklerini iddia eden kişiler var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, kâinatta tesadüfün olmadığına, kaderin, hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine, başımıza gelen her sıkıntı da bir hikmet olduğuna, sabır, tevekkül ve rıza ile karşıladığımız zaman bu sıkıntıların ebedi hayatımızda bize sayısız nimetler kazandıracağına, dünya geçici olduğu gibi, sıkıntılarının da geçici olduğuna iman eden bir mümin NLP terapisinin verdiği faydadan daha çok fayda görür.

Bununla beraber, bazen kişinin kendisini daha iyi tanıyıp, daha sağlam düşünmesi ve davranması için bir uzmana ihtiyacı olabilir. Alanında uzman NLP terapistleri de bunlardan birisidir. Bu terapistler, korku, stres, kaygı gibi konularda kişilere yardımcı olabilirler.

NLP terapisinin çıkış noktası şudur: İnsanların korku, kaygı, olumsuz düşünme gibi sıkıntılarının altında yanlış dil ve düşünce biçimlerinin yattığına olan inançtır.

Uzmanlar insanların düşünce, dil ve davranış kalıplarını inceleyerek istenen değişiklikleri yapmalarına yardımcı olmayı amaçlarlar. Bu terapilerde insanların nasıl düşündüğünü, iletişim kurduğunu ve öğrendiğini anlamaya çalışarak onları değiştirmeye çalışırlar. Zihin gücünden tam kapasiteyle yararlanma adına düşünce ve dil süreçleri üzerinde çalışan NLP, sözcüklerle beynin istenilen yönde programlanabileceği ve bu yolla algılarda farklılık oluşturabileceğini savunmaktadır.

Gerçi NLP terapisi, bazı çevrelerce bilimsel temellere dayanmaması ve yeterince araştırılmamış olması nedeniyle eleştirilmektedir. Ancak bazı insanlar NLP tekniklerini kullanarak olumlu sonuçlar elde ettiklerini belirtmektedir.

NLP terapisi, kişinin kendi düşünce ve davranışlarını daha iyi anlamasına ve istenen değişiklikleri yapmasına yardımcı olabilecek bir araçtır. Ancak, her terapi yönteminde olduğu gibi, bireysel ihtiyaçlara ve tercihlere bağlı olarak etkili olabilir.

 EFT ise hâlâ bilim camiası tarafından büyük ölçüde kabul görmemiştir ve bazıları tarafından plasebo etkisine dayandığı düşünülmektedir. Yani tavsiye etmiyoruz. Çünkü ister NLP ister EFT veya Hipnoz olsun bu gibi yollarla kısa sürede sonuç almak mümkün değildir.

Bu tür terapiler uzun bir süreç ister ve oldukça da masraflıdır.