Necm, 28; Hakka, 20 ve Bakara, 46'da geçen zannı ve yakini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Necm 28'de yasaklanan zan ve Hakka 20 deki zanentu ve "Onlar ki; Rablarına kavuşacaklarını kesinlikle bilirler." (Bakara, 2/46)
- Bu ayetlerdeki zannı ve yakini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Zann” kelimesi, bazen tahmin, sanmak, zannetmek manasına; bazen de “kesin olarak bilmek” manasına gelir.

“Şüphesiz ki, âhirete inanmayanlar, melekleri, dişilere / kızlara verilen isimlerle isimlendiriyorlar. Oysa onların bu hususta hiçbir bilgileri yoktur. Onlar, sadece zanna uyarlar. Zan ise, şüphesiz haktan yana hiçbir şey ifade etmez.” (Necm, 53/27-28)

mealindeki ayette “zan” kavramı, “yakin/kesin bilgi ifade etmeyen şüphe içinde bir tahmin yürütmek" manasına gelir. (Taberi, ilgili yer)

“Şüphesiz ben hesaba çekileceğimi çok iyi biliyordum.” (Hakka, 69/20)

mealindeki ayette “zan” kavramı, “yakin/kesin bilgi” manasında kullanılmıştır. (Taberi, ilgili yer) Ayetin sibak ve siyakı/önceki ve sonraki ayetler bu manayı desteklemektedir.

“Onlar (Allah’a karşı saygılı olan müminler) Rablerine kavuşacaklarını ve ona döneceklerini iyi bilirler.” (Bakara, 2/46)

mealindeki ayette da “zan” kavramı “yakin/kesin bilgi” manasında kullanılmıştır. (Taberi, ilgili ayetin tefsiri)