Nazar için su, tuz, sirke uygulaması caiz mi?

Soru Detayı

- Nazardan korunmak için, 21 günlük su, tuz, sirke ritüeli yapmak caiz mi?
- 21 günlük su tuz sirke ritüeli diye bir şey var. Nazardan vs korunmak için. Bunu uygulamak caiz midir?
- Bir su bardağının içine bir kaşık tuz ve bir kaşık sirke koyup 21 gün boyunca yattığın yere koyup her sabah o suyu döküyormuşuz. Nazardan kötü enerjileri uzak tutmak için. Bunu uygulamakta sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnternette bu konuda oldukça fazla bilgi vardır. Ancak verilen herhangi bir kaynağa rastlayamadık.

Gerek İslam’dan önce gerek sonrasında eski tıpta sirke çokça kullanılmıştır. Fakat bu kullanım sorudaki konudan ziyade, bedenin değişik hastalıkları için kullanıldığı söz konusudur. Değişik virüs ve bakteriyi öldürme özelliğine sahip olduğundan mide, barsak ve vücuttaki yaralarda kullanıldığı ve olumlu neticeler alındığı bildirilmiştir.

Hadis-i şeriflerde de sirke övülmüştür:

“Bir yiyecek olarak sirke ne güzeldir.” (Müslim, Eşribe, 164-169)

“Sirke ne güzel katıktır. Allah'ım! Sirkeyi bereketlendir. Çünkü sirke benden önceki peygamberlerin katığı idi. İçinde sirke bulunan ev, katık sıkıntısı çekmez.” (İbn Mace, Etime 33)

Ayet ve hadislerde sorudaki gibi bir bilgiye rastlayamadık.

Tuz ile sirkenin nazar değmesine karşı bir tedbir olarak da düşünemiyoruz. Çünkü aralarında bir münasebet bir bağ söz konusu değildir.