Allah ete kemiğe büründü, demek şirk midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir sözü bazı ulu kişiler de söylemişlerdir; onlara müşrik denemez. Ama halleri ve mertebeleri onlarınki gibi olmayanlar taklit yoluyla bunu söylerlerse büyük hataya düşmüş olurlar. Bir kutsi hadiste, "Kulların ibadetlerle Allah'a yaklaşmaları sonunda Allah onların eli, ayağı, gözü, kulağı olurum..." buyuruyor.

Sorudaki ifade olsun, bu ifade olsun bunlar mecâzi sözlerdir, ehli tarafından yorumlanarak anlaşılmalı ve Ehl-i sünnet alimlerinin ortaya koydukları Allah'a iman ifadelerine aykırı olmamalıdır.