Namazı özürsüz kılmayana, Allah on beş sıkıntı verir, rivayeti hadis mi?

Soru Detayı

- İnternette araştırma yaptığımda namazı özürsüz kılmayan kimseye Allahu teala 15 sıkıntı verir başlıklı rivayet edilen bir hadise rastladım. Bu hadis sahih midir?
- Bu hadisle Peygamber Efendimiz (sav)'in "kolaylaştırınız zorlaştırmayınız müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz" hadisi tezatlık oluşturmuyor mu?
- Peygamber efendimizin (sav) uydurma hadislerin olabileceğine dair uyarıları var mıdır?
Namazı özürsüz kılmayan kimseye, Allahü teâlâ on beş sıkıntı verir:
 (Namazı özürsüz kılmayan kimseye, Allahü teâlâ onbeş sıkıntı verir. Bunlardan Altısı dünyada, üçü ölüm zamanında, üçü kabirde, üçü kabirden kalkarkendir.
Dünyada olan altı azap:
Dünyada çekeceği azaplar:
1- Namaz kılmayanın ömründe bereket olmaz.
2- Allahü teâlânın sevdiği kimselerin güzelliği, sevimliliği kendine kalmaz.
3- Hiçbir iyiliğine sevap verilmez.
4- Duâları kabûl olmaz.
5- Onu kimse sevmez.
6- Müslümanların birbirlerine yaptıkları iyi duâlarının buna fâidesi olmaz.
Ölürken çekeceği azaplar:
1- Zelîl, kötü, çirkin can verir.
2- Aç olarak ölür.
3- Çok su içse de, susuzluk acısı ile ölür.
Mezarda çekeceği acılar:
1- Kabir onu sıkar. Kemikleri birbirine geçer.
2- Kabri Cehennem ateşi ile doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. Cehennem ateşi dünya ateşine benzemez.
3- Allahü teâlâ, kabrine çok büyük yılan gönderir. Dünya yılanlarına benzemez. Hergün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an bırakmaz.
Kıyâmette çekeceği azaplar:
1- Cehenneme sürükleyen azap melekleri yanından ayrılmaz.
2- Allahü teâlâ, onu kızgın olarak karşılar.
3- Hesabı çok çetin olup, Cehenneme atılır.)
Namaz kılmayanın ömründe, bereket olmaz. Ömründe, hayır ve menfaat görmez. Ömrü çeşitli hastalıklarla, sıkıntılarla geçer. Manevî huzuru olmaz. Sahip olduğu dünyalıklar onu ruhi sıkıntıdan kurtaramaz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Namazla ilgili bilgi doğru değildir. Hiçbir sahih kaynakta yer almıyor.

- İbn Hacer bu rivayetin batıl, uydurma olduğunu bildirmiştir. (bk. İbn Hacer, Lisanu’l-Mizan, 5/295-296)

- Bu rivayetin senedinde yer alan Muhammed b. Ali el-Attar, hadisleri uydurmakla itham edilmiştir. (bk. Zehebi, Mizanu’l-İ’tidal, 3/653; İbn Hacer, Lisanu’l-Mizan, 7/366)