Namazda, Fatiha suresinin tekrarı sehiv secdesi gerektirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birinci ve ikinci rekâtlarda Fatiha'nın tekrarlanarak okunması veya arka arkaya okunması veya rüku, secde ve teşehhüdde Kur'an okunması da sehiv secdesi gerektirir.

Fakat üçüncü veya dördüncü rekâtlarda, Fatiha'nın iki defa okunması veya bunlarda Fatiha ile beraber başka bir surenin de okunması yahut yalnız başka bir surenin okunması sehiv secdelerini gerektirmez. Çünkü bu takdirde bir vacib terk edilmiş veya geciktirilmiş olmadığı gibi, kıraat da meşru olan yerin başkasında okunmuş olmaz.

Ancak bu halde rekâtlar, önceki, rekâtlarden daha fazla uzatılmış ve cemaate de ağırlık verilmiş olursa, kerahetten korunmuş olmaz.(bk. Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Namaz / Sehiv Secdesi, Md. 327-363)