Şafii mezhebine göre rekâtlarda şüpheye düşen ve bir rekât fazla kılan sehiv secdesi yapar mı?

Soru Detayı
Buralarda namazda rekâtlarda tereddüde düşen bir rekât daha kılıp sehiv secdesi yapmıyor, bu doğru mudur? Ben cemaatle namaz kılarken imam bir rekât fazla kıldı, ama sehiv secdesi yapmadı. Bu doğru mudur?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıldığı rekât sayısında şüpheye düşmekten dolayı sehiv secdesi gerekir. Mesela, dört rekâtlık bir namazı kılarken, içinde bulunduğu rekât üçüncü mü dördüncü mü diye tereddüt eden kişi, üçüncü rekâtta olduğunu kabul edip bir rekât daha kılar. Namazının sonunda sehiv secdesi yapar.

Kasden yapılınca namazı bozan bir işi yanılarak yapmak sehiv secdesi gerektirir. Mesela, fazla bir rekât kılmak, fazla bir rükuya gitmek, fazla bir secde yapmak gibi...