Namaz kılmayanın İslam’dan nasibi yok mudur?

Soru Detayı

- Namaz kılmayanın islamdan nasibi yoktur sözünü nasıl anlamalıyız manası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnet alimlerinin büyük çoğunluğuna göre, namaz kılmayan dinden çıkmaz.

Bu sözün sahibi alim bir kimse ise, bununla “İslam'ın ameli kısmını, yani namaz, oruç, hac, zekât” gibi şartlarını düşünerek, vurgu yapmak için “mübalağa sanatını” kullanarak bunu söylemiş olabilir.

Yani “İslam’ın imandan sonra en büyük meselesi olan namazı kılmayan kimsenin tam bir Müslüman sayılamayacağı” anlamında bunu kullanmış olabilir.

- Nitekim bir rivayete göre, Hz. Ömer şehit olduğu olaydan sonra, evine götürülmüş ve bir ara bayılmıştır. Gözlerini açtığı zaman günün ağardığını görünce oradakilere sormuş: “İnsanlar namazlarını kıldılar mı?”diye sormuş, “Evet” cevabını alınca da: “Namazı terk eden kimsenin İslam’dan nasibi olmaz.” demiş ve abdest alıp namaz kılmıştır. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 7/64)

Bağlamına baktığımız zaman, bunun o esnada pekiştirilmiş bir vurgu olarak söylendiğini görebiliriz.