Namazda, el veya kaş göz işaretiyle konuşmanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Namaz esnasında birisine bir şeyi anlatmak veya sorusuna cevap vermek için el veya kaşı oynatmanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda el ile veya baş ile selam alınsa, sorulan veya istenilen bir şey için baş, göz ve kaş ile işarette bulunulsa, namaz bozulmaz.

Namazda iken, namaz dışında bulunan bir kişiye emir vermek ya da onu bir şeyden menetmek için bir âyet okursa veya Allah’ı zikrederse, namazı bozulur. Ama bunları okurken namazda olduğunu hatırlatmak isterse, namazı bozulmaz.

Nitekim Resûlullah (asm) Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:

«Doğrusu, bu namazda insan sözlerinden bir söz söylemek uygun olmaz. Çünkü namaz ancak tesbih, tekbir ve Kur'ân okumaktır.» (Müsned, 5/447-448; Nesaî, Sehv, 20; bk. Müslim, Mesâcid, 35; Ebû Dâvûd, Salât, 174)

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/342.)