Ramazan gecesi cinsi münasebette bulunulsa ve sular akmıyor olsa, gusül sabaha bırakılabilir mi? Yoksa teyemmüm mü etmek gerekir?

Soru Detayı
Ramazan gecesi cinsi münasebette bulunulsa ve sular akmıyor olsa, gusül sabaha bırakılabilir mi? Yoksa teyemmüm mü etmek gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

 Kişi gece vakti veya uykuda ihtilam olmasından dolayı orucu bozulmaz. Cünüp durmak da oruca mani değildir.

Ancak bir namaz vakti kadar cünüp durmak, namazın kazaya kalmasına sebep olacağından caiz değildir. Sabah namazı geçmeyecek şekilde gusül abdesti sabaha bırakılabilir. Su yoksa veya kullanmak mümkün değilse teyemmüm edilir.