Yaramazlık yapan çocukları uyarmak için annenin namazda sesini yükseltmesi namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda iken, namaz dışında bulunan bir kişiye emir vermek ya da onu bir şeyden menetmek için bir âyet okursa veya Allah’ı zikrederse, namazı bozulur. Ama bunları okurken namazda olduğunu hatırlatmak isterse, namazı bozulmaz. Nitekim Resûlullah (asm) Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:

«Doğrusu bu namazda insan sözlerinden bir söz söylemek uygun olmaz. Çünkü namaz ancak tesbîh, tekbir ve Kur'ân okumaktır.» (Müsned, 5/447-448; Nesaî, Sehv, 20; bk. Müslim, Mesâcid, 35; Ebû Dâvûd, Salât, 174)

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/342.)