Namazda Peygamberimiz (asm)'in ismini duyduğumuzda salavat getirmek namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda «Allahümme Sallî Alâ Muhammed'in» veya «Allahu Ekber» der ve bununla birine cevap vermeyi kasdetmezse, na­mazı bozulmaz. Ama Peygamber (asm)'ın ismini işttiğinden dolayı salâvat getirirse namazı bozulur.

Bir adam "Ve ma muhammedün illâ resulün..." ya da "Ma kâne muhammedun eba ahadîn mîn ricaliküm" âyetini okur, namaz­da olan bir diğeri buna karşılık "salâvat" getirirse, namazı bozulmaz.

(İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Celal Yıldırım)