Cemaatle namazda, imama uyanların yapacağı şeyler hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Namaz farz bir ibadettir. İmamla kılınan namazda, cemaat içinden ne okur; dört rekatlik namazı anlatır mısınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmama uyan bir kimse, yani muktedî, imam tekbir aldıktan sonra, o da tekbir alarak namaza durur.

İmam rükûa gittiği zaman, o da rükû'a gider. Rükûdaki tesbihleri söyler. İmam rükûdan "Semiallahü limen hamideh" diyerek doğrulduğunda ise, "Rabbenâ lekel-hamd" der.

Secdeye gittiklerinde de secde tesbihlerini okur.

Üç veya dört rekatlı namazların ilk oturuşunda sadece "Tehıyyât" okunur. Son oturuşta ise, "Tehıyyât ile beraber Salâvat ve Rabbena,.. duaları" okunarak imamla birlikte selâm verilir.

Hanefi mezhebine göre:

İmama uyan kişi sadece "Sübhâneke"yi okuyup sükût eder. Fâtiha ve başka âyet okumaz.

İmama uyan kimsenin, onun arkasında Fâtiha ve zamm-ı sûre okuması tahrîmen mekruhtur. Çünkü imam cemaata riyaseten okumaktadır. İmamın okuması cemaatın okuması yerine de geçer.

Nitekim hadîs-i şerîf'te de bu husus sarahaten belirtilmiştir. Ancak İmam-ı Muhammed, imamın kırâeti âşikâre yaptığı namazlarda cemaatın okumasını mekruh görmüşse de, imamın gizli okuduğu yerlerde cemaatın da okumasını câiz görmüştür.