Namazda son oturuşta okuduğumuz "Rabbena,.." dualarını ve anlamlarını yazar mısınız?

Soru Detayı
Peki "Rabbenağfirli,.."yi de okumak mı lazım; nasıl okunur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda son oturuşta "Rabbenâ âtina" ve "Rabbenağfirli" dualarını okumak sünnettir. Bu duaları okumakla kişi sünnet sevabı kazanır. Okumamaktan dolayı namaz bozulmaz. Ancak sünnet sevabından mahrum kalınmış olur. Okunuşları şöyledir:

Rabbenâ âtinâ duası:

"Rabbenâ âtinâ fid-Dünyâ haseneten ve fil-âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr."(Bakara, 2/201)

Anlamı:  "Yine onlardan: 'Ey Rabbimiz! Bize dünyada bir güzellik ve ahirette de bir güzellik ver ve bizi ateş azabından koru!' diyenler vardır."

Rabbenağ firlî duası:

"Rabbenağfirlî ve li vâlideyye ve lil mü'minîne yevme yekûmul hisâb."(İbrahim, 14/41)

Anlamı: "Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni, ana-babamı ve müminleri bağışla!"