Fıkıh öğrenmek farz-ı ayn mıdır?

Soru Detayı
Fıkıh konularını öğrenmek farz. Mesela köyde yaşayan birisi öğrenmeye fırsat bulamayabilir, bilmesi gerekli fıkıh konularını bilmesi gerektiğini bilmez. Doğru bir iman için fıkıh konularını öğrenmek borç mu?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlim tahsil etmek Allah'ın kesin emridir. O hâlde ilim öğrenmek farzdır. İlim tahsil etme yükümlülüğü (farz oluşu) aynî farz ve kifayî farz olmak üzere ikiye ayrılır.

Aynî farz olan ilim; Müslümanların her biri tarafından öğrenilmesi istenilen ilimdir. Kişi; itikat, ibadet ve ahlâkî görevlerini en güzel bir şekilde ifa edebilmesi için gereken bilgileri elde etmek ile yükümlüdür. Herkesin temel ilmihal bilgilerini öğrenmesi farzı ayındır.

Kifayî farz olan ilim; toplumun her ferdi tarafından değil de bazı fertleri tarafından, toplumun ihtiyacı nispetinde elde edilmesi ile sorumluluğun diğerlerinden düştüğü ilimdir.

Kişinin ibadetlerini yapacak kadar fıkıh öğrenmesi farzdır. Öğrenmeye imkân bulamayan kimse bildiği kadarından sorumludur. Ancak öğrenme şartları müsait olanlar öğrenmek zorundadır.