Müslüman olmayan ülkelerde (dârülharpde) kumar oynamak caiz midir?

Soru Detayı
Bazıları, Müslüman olmayan ülkelerde piyango gibi şans oyunları oynamanın haram olmadığını söylüyorlar. Buna gerekçe olarak mesela, bir sahabenin de yüz devesine iddiaya girdiğini söylüyorlar. Bu doğru mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dârülharp, İslam hakimiyeti altına girmeyen yerdir. Şu hâlde Amerika dârülharp diyarıdır.

İmam Ebu Hanife ile İmam Muhammede göre bir Müslüman, dârülharpte gayri müslimlerden faiz alsa ve galip geleceğini bilmek şartıyla kumar oynasa, günahkâr olmaz. Fakat İmam Ebu Yusafa göre haram olur.

Bir kimse dârülharpte faizli bir akitte bulunsa, İmam Ebu Hanife ve İmam Muhammede göre caizdir. Küfür diyarında yaşayan bir Müslümanın Müslüman olmayandan faiz almasında bir beis yoktur. Çünkü onlara göre faiz almak hıyanet sayılmaz, normaldir. (bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar)