Yurt dışında cuma namazı farz mıdır?

Soru Detayı

Yurt dışında uzun bir süre kalacak birisi, eğer orada cami yoksa cuma namazını nasıl kılacak?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazı dârülharpte farz değildir.

Cuma namazı kadınlara ve misafirlere farz olmadığı halde, camiye gidip kılsalar, öğle namazı yerine geçer. Ayrıca öğle namazı kılmaları gerekmez.

Aynen bunun gibi gayri müslim memleketinde (dârülharpde) olanlar için de durum aynıdır. Kendilerine cuma farz olmadığı hâlde toplanıp kılsalar, bu namaz öğle yerine geçer.

Ancak Şafi mezhebine göre, cuma namazı kılma şartlarını taşıyan herkese, her yerde farzdır.