Yurt dışında cuma namazı kılamayanların başka bir ülkeye hicret (göç) etmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazı dârulharpte farz değildir.

Cuma namazı kadınlara ve misafirlere farz olmadığı halde, camiye gidip kılsalar, öğle namazı yerine geçer. Ayrıca öğle namazı kılmaları gerekmez.

Aynen bunun gibi gayri müslim memleketinde (dârulharpte) olanlar için de durum aynıdır. Kendilerine cuma namazı farz olmadığı halde toplanıp kılsalar, bu namaz öğle yerine geçer.

Ancak Şafi mezhebine göre, cuma namazının şartlarını taşıyan herkese, her yerde farzdır.

Cuma namazı kılamayanlar hicret etmek zorunda değillerdir.
Ancak yurt dışında vakit namazlarını kılmaları engelleniyor ve baskı görüyorlarsa, o halde hicret etmeleri doğru olur. Ancak yurt dışında cuma namazı farz olmadığı için cuma kılamayanın başka bir ülkeye hicret etmesi şart değildir.