Müslüman olmayan bir ülkeden kredi alıp kaçmak ve ödememek caiz mi?

Soru Detayı

- Amerika’da bazı insanlar bankalardan kredi çekiyor ödemeden Türkiye kaçıyor. Benim etrafımdaki insanları da bu işlere yönlendiriyorlar yani net bir cevap veremiyoruz, çünkü bana birkaç kişi sordu durum nedir diye.
- Herkes kendince bir bahane uyduruyor işte paralar kağıt parçası bankalar tarafından basılıyor günah olacağını zannetmiyorum diyen var bir kısmı da o insanların Müslümanlara yaptığı zulümlerin karşısında bunların hiç olduğunu söyleyenler var.
- Bu insanların durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fiilen savaş halinde olduğumuz veya olmadığımız bir gayri müslim ülkeye izinle (pasaport ve vize ile) giren Müslüman, o ülkenin kanunlarına riayet etmeye, ülkeye ve halkına zarar vermemeye mecburdur; kendisine verilen izin bu şartla verilmiştir ve “Müslümanlar şartlarına, sözlerine riayet etmekle yükümlüdürler.”

Bu sebeple zikredilen fiil caiz değildir ve o para helal olmaz.