Miss Müslüman güzellik yarışması (defile) düzenlemek veya katılmak caiz mi?

Soru Detayı

- Diğer güzellik yarışmasından farklı olarak, miss muslimah, miss muslimah’da fiziksel güzelliğe daha az odaklanır. Esas karakter, dindarlık ve zeka konularına odaklanır.
- Yarışmacılar yüzleri hariç vücutlarını kapatacak şekilde yapılır. Sorun şu ki, Müslümanların çoğunluğu bunu tiksindirici buluyor, bazıları ise iyi buluyor.
- Bazıları bunun bir yenilik eylemi olduğunu söylüyor, bazıları ise halka açık olduğu için onları erkeklere maruz bırakacağını söylüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettüre riayet ederek bile olsa, erkeklerin seyrettiği bir ortamda kadınların, az da olsa fiziksel güzelliğe odaklanmanın da bulunduğu güzellik yarışmasına katılmaları caiz değildir, helal olmaz.

Tesettüre riayet ederek böyle bir şey yapılacaksa, sadece kadınlara özel ve erkeklerin görme imkânı olmayan bir ortamda olursa, haram olmaz.