Mühr-ü şerif ismiyle satılan yüzükleri takmak caiz midir?

Soru Detayı

- Piyasada "mühr-ü şerif" ismiyle satılan yüzükleri takmak caiz midir?
- Mührü şerifin sadece Peygamberimize has olduğu için yüzüğü takılmaz diyenler var. Bu ne kadar doğrudur?
- Teberrüken takılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği üzere, bu gibi konularda önemli olan vesilelik cihetidir. Yani, Hz. Peygamberi (asm) hatırlamak, ona olan saygı ve sevgisini pekiştirmektir.

Sahabenin de Hz. Peygamber (asm)'in saçı-sakalı, takkesi, çamaşırı gibi bazı eşyasını teberrüken kullandıkları bilinmektedir.

Bu sebeple, “mühr-ü şerif” olarak satılan yüzüğü takmakta bir sakınca olmadığını, bilakis vesilelik bakımından sevap dahi kazandıracağını düşünüyoruz...