Ağzı kapalı içki dolu şişe cebinde olduğu halde, kılınan namaz geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ağzı kapalı içki dolu şişe cebinde olduğu halde kılınan namaz geçerli olmaz.

Cebinde bozuk ya da içinde ölmüş civciv bulunan bir yu­murta ile namaz kılması caizdir. Ama içinde idrar ya da başka bir necis bulunan ağzı kapalı bir şişe olursa, o takdirde namaz caiz ol­maz. Çünkü idrar ve benzeri bir necisin asıl yeri şişe değildir. Ama bozuk yumurta ya da içinde ölmüş civciv bulunan yumurta, o şeyin asıl yeri ve kaynağıdır. (Fetâvâ-yı Kaadıhan.)

Cebinde diri bir kuş ya da civciv taşıdığı halde namaz kılar ve sonra o kuş yavrusunun öldüğünü görürse, namazda iken öldüğü kanaatına varırsa, kıldığı namazı iade eder. Ne zaman öldüğünde bir kanaat yürütmez de şüphede kalırsa, iade etmesi gerekmez. (El-Hulâsa - Fetâvâ-yı Hindiyye)

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/212-215.)