Mehdi'nin mezhepleri kaldıracağı, bir mezhep haline getireceği şeklindeki bilgiler doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu meseleyi "mezhepleri kaldırmak" olarak değil de "birleştirmek" olarak anlamak doğru olur. Fıkıh kitaplarında "mehdinin mezhepleri birleştireceği" şeklinde yorumlar yapılmıştır. Ancak bu itikadi mezheplerde birleştirme olmalıdır. Yoksa ameli mezheplerde birleştirme olacağı şeklinde anlamak hatalı olur.

Mezheplerin tamamen birleştirilmesi mümkün olmaz. Ama mehdi her mezhebin takvaya daha uygun olan yönleriyle amel edebilir.

Buna göre, yapılmasında kendi mezheplerince sakınca olmayan ve takvaya daha uygun konularda başka bir mezhebe göre amel edilebilir.