Mahkemeden vazgeçmek için teklif edilen parayı almam caiz mi?

Soru Detayı

- Devlet görevlisiyim, görevimin başındayken bir vatandaşın bize hakaret, iftira ve mukavemet etmesinden sonra mahkemelik olduk, ailesi bize davadan vazgeçmemiz durumunda örneğin bir miktar para teklif etse, bu parayı almamız caiz midir?
- Davadan vazgeçilince dava düşmüyor, kamu davasında örneğin 2 ile 4 yıl arasında ceza alımı var. Eğer memur davadan vazgeçerse hakim alt sınırdan ceza veriyor, yani ceza almasına yine ceza alıyor. Bu durumda benim davadan vazgeçmem karşılığında teklif edilen parayı almam caiz olur mu? Çünkü vazgeçsem de kamu davası yine devam edecek, ama en alttan ceza alacak...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kamuya ilişkin olmayan ve kamuya zarar vermeyen, davadan vazgeçecek olan kişinin yalnızca kendisi ile ilgili olan davalarda, davadan vazgeçmek için davalının ödeyeceği meblağı kabul ederek sulh olmak caizdir.

Ancak bu davada görevi başındaki memura hakaret, iftira ve mukavemet edilmiştir. Devleti temsil eden memurun şahsında devlete saygısızlık edilmiş, otoritesi çiğnenmiştir.

Bu sebeple davadan vazgeçmek caiz olmaz.

Bununla beraber, siz davadan vazgeçince, kamu hakkı devam edeceğine göre, şahsi hakkınız bakımından davadan vazgeçme karşılığında bir para (manevi tazminat gibi) alabilrisniz; yeter ki, devlete karşı olan suç cezasız kalmasın ve siz ona sebep olmayasınız.