Devlete veya şahıslara ait boş bir arazideki meyveleri, çiçekleri, otları izin almadan toplayıp satabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde, insanların kul haklarına saygılı olması emredilmektedir. Bu nedenle insanların bahçelerinde yetişen meyvelerden, çiçeklerden, otlardan bahçe sahiplerinden izin alınmadıkça yenilmesi, alınıp satılması caiz olmaz.

Diğer taraftan, toplum halinde yaşamanın insana sağladığı bir takım haklar ve yüklediği sorumluluklar vardır. Haklara saygı göstermek ve sorumlulukları yerine getirmek herkesin ortak görevidir.

Şahıslara ait olmayan kamu (devlet arazisi, orman veya belediye) arazilerinde ise, o bölgedeki kamu/belediye yöneticilerinin izin vermesi halinde yenilebilir, alınıp satılabilir. Ancak kamuya ait yerlerde yetişen kamu malından öncelikle o bölgedeki fakirlerin istifade etmesi daha uygun olur.

Buna göre çok ortaklı da olsa, özel mülkiyetteki yetişen meyve, bitki, çiçek gibi şeyleri sahiplerinin izni olmadan istifade etmek doğru olmaz.