Belediyeden ruhsat almadan ev yapılabilir mi? Böyle bir durumda kul hakkına girmiş olur muyuz?

Soru Detayı

- Ailemin evinin üstüne bir kat daire ev yapmak istiyorum. Belediyeden ruhsat almaya kalksam bir kat için sekiz-on bin TL para vermem gerekiyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Belediyelerin kararlarında kamu menfaati de gözetiliyor. Buna riayet edilmezse, kul hakkı çiğnenmiş olabilir...

Bir kimse, kendi mülkünde yapacağı herhangi bir tasarruftan dolayı, başkasına açık bir zararı dokunacaksa, belediye vb. kurumların kurallarına uyması gerekir.

Ayrıca, başkasına açık bir zararı dokunmadığı halde, yetkililerle karşı karşıya gelme fitnesi söz konusu ise, fitnenin önlenmesi için yine kurallara uyması gerekir. (bk. Tuhfetü’l-Muhtac, 3/71; İbni Abidin, 5/448)