Kamuya ait bir araziden veya ormandan izinsiz toprak almak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kamu arazileri, kişilerin şahsi tasarrufta bulunamayacağı arazilerdir.

Devletin ya da o kamu arazisinin bulunduğu mahaldeki devletin görevlendirdiği ilgili amirin izni olmaksızın, kamuya ait arazilerdeki ağaçları kesmek, ağaçların meyvelerinden yemek, o arazinin ürünlerini almak veya araziyi işgal etmek, kamu haklarına ihlal kapsamında değerlendirilmektedir. Kamu haklarına tecavüz ise haramdır.

Kamuya ait yerlerden toprak almak yasak değilse ve umumi izin varsa caizdir.