Devlete ait ormandan ağaç kesip bahçe yapsak günah mı?

Soru Detayı

- Bahçemizin sınırında devlete ait orman, çam ağaçları var. Bunların gölgesi bizim bahçemizi olumsuz etkiliyor. Biz bunları kesmek hem olumsuz etkilerinden kurtulmak hem de bahçemizi genişletmek istiyoruz. Orada sebze ve meyve ağacı yetiştireceğiz. Kesilen ağaçları da köy yerinde kışlık odun yapıyoruz.
- Bu şartlar altında devlete ait bu ağaçları kesip kullanırsak günaha girer miyiz? Umumun hakkı söz konusu olur mu?
- Şu da var ki bizim köyün geçimi çiftçilik. Ama her yer dağ ve orman. Başka alternatif alan yok. Bahçe yapmak için illa ağaç kesip o alanı açmak lazım. Şimdiye kadar hep böyle olmuş, sonradan o alana tapu almışlar.
- Şimdi biz tapumuz olmayan devlete ait dağ ve ormandan bahçe için ağaç kesip bahçe yapsak günah olur mu?
- Bahçeden yetiştirdiğimiz mahsulleri yedik ve yemeye de devam ediyoruz, bu durumda ne yapmamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ormanlar kamuya (ülke halkının tamamına) aittir.

Ormandan veya başka bir yerden; devletin ise devletten, şahsın ise şahıstan izin almadan ağaç kesmek de caiz değildir, haramdır.

Usulünce izin almadan kamu malını gasp etmişsiniz, o toprakta yetiştirdiğiniz ürün de helal olmaz.

Devlet orman köylüsünün geçimini sağlamak için tedbirler alıyor, usulüne uygun şekilde bundan yararlanmak gerekir.