Kuş ile zamanı israf etmekten nasıl kurtulurum?

Soru Detayı

- Evimize 1 hafta önce bir çift muhabbet kuşu aldım. Kuşlara aşırı düşkünlüğüm var. Sürekli onları izleme ve onlarla oynama arzusu hissediyorum. İşte olduğum zaman bile hep onları düşünüyorum.
- Açık Öğretim okuyorum kuş sevgisinden dolayı sınavlara bile doğru düzgün çalışamadım. Namazları bile vaktin çıkmasına son 30 dk. kala kılmaya başladım.
- Aslında kuşları annem biz işteyken yalnızlık çektiği için aldım anneme faydası oldu. Fakat benim dünyevi ve uhrevi tekâmül etmemi engelliyor.
- Bu arzudan kurtulmam için bana ne tavsiye edersiniz? Kuşu konuşturma ve ele omuza alıştırma için boşa çabalıyorum. Bu arzulardan nasıl kurtulurum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evcil hayvan beslemenin ve ona bağlanmanın çok farklı nedenleri var. Sizi tanımadığımız için, kuş sevginizin ve ona bu kadar yoğun bir şekilde bağlanmanızın altında yatan size özgü nedenleri bilemiyoruz.

Nedenler bilinmediği için çözüm önerileri de haliyle bu konudan mustarip olanlara yardımcı olacak genel tavsiyeler olacaktır.

Aslında evde kuş, kedi gibi evcil hayvanları beslemenin kişinin sosyal, fiziksel ve psikolojik sağlığına olumlu etkileri olduğuna dair birçok araştırma bulunmaktadır. Zaten sözlerinizden de anlaşıldığı gibi, evde bir kuşun bulunması size ve annenize de iyi gelmiştir.

Diğer taraftan ister hayvan, isterse bitki olsun, başka bir canlıyı sevmek, sahiplenmek kişideki sevgi duygusunun güçlü olduğunu gösterir. Aynı zamanda kişide şefkat ve merhamet duygularını daha da artırır.

Bundandır ki, birçok politikacı ve iş adamı, günlük hayatın sıkıntılarından dolayı şefkat ve merhamet duygularını canlı tutmak için, özellikle muhabbet kuşu beslemektedirler. Bu açıdan sizi de şefkat ve merhametinizden dolayı tebrik ediyoruz.

Mustarip olduğunuz “bağımlılık” konusuna gelince, muhabbet kuşunun sizin psikolojik ihtiyaçlarınıza denk geldiğini söyleyebiliriz. Bu çerçevede vereceğimiz bilgileri okuyarak kendinizi  daha iyi tanıyabilirsiniz.

- Bir evcil hayvanla kısa süre içinde bu kadar yoğun bir bağımlılık ve bağlanma, çocukluktan getirdiğiniz bir bağlanma biçimini de gösterir. Bu ailenizden aldığınız çok fazla sevgiye de işaret edebilir veya onlardan görmediğiniz ilgi ve sevgiye de işaret edebilir. Bu çerçevede kendinizi tanıdıkça sorun da çözülecektir.

- Bazen, kuş ve kedi gibi evcil hayvanlar yakın zamanda kaybedilen veya uzağa giden, ayrılan bir akrabanın, arkadaşın yerine geçerek sevgi nesnesi konumunda olabiliyorlar. Sizin de öyle bir kaybınız varsa, muhtemelen kuşunuza olan kalbi bağımlılığınız bir süre daha devam edecek, ama sonra yavaş yavaş normal hale gelecektir.

- Evcil hayvanlar, bazen de boşanma, iflas, sakatlık vb gibi insanı psikolojik olarak olumsuz etkileyen olaylara karşı, dikkati kendilerinde toplayan bir nesne görevi görmektedirler. Bir süre de olsa sizi rahatsız olduğunuz düşüncelerden uzaklaştırabilirler.

Bu durumda ilginizi çeken ve sizi meşgul eden başka bir sanatsal uğraş bulduğunuz takdirde, kuş bağımlılığı da azalacaktır ve olması gereken düzeyde kalacaktır.

- Yakın dost, akraba veya arkadaş çevrenizi daha da zenginleştirin. Çünkü kuş ve benzeri evcil hayvanlar sahiplerinin eksik olan dost, arkadaş ihtiyaçlarına karşılık gelirler. Bu hayvanların sahipleriyle kurdukları bağ ve onlara yönelttikleri şartsız sevgi, insanların yalnızlık duygusuyla başa çıkmalarına ve hayattan izole olmalarını önlemeye yardımcı olurlar.

Nitekim evcil hayvanlara bağlanmanın hiç evlenmemiş, boşanmış, dul ve yeniden evlenmiş insanlar, çocuksuz çiftler, yeni evliler arasında en yüksek olduğu dikkate alınırsa, nasıl bir ihtiyaca karşılık geldiği daha iyi anlaşılır.

Beslediğiniz muhabbet kuşu, muhtemelen sizin sevilme, sevme, ilgi gösterme, görme, yalnızlık vb gibi psikolojik ihtiyaçlarınıza karşılık geliyor. Dost çevrenizi genişlettikçe, samimi olarak görüşebildiğiniz dostların sayısını artırdıkça, bu tarz bağlanmalarınız da azalacaktır.

- Evcil hayvanlar, bazen de iyi gitmeyen insan ilişkilerine karşılık bir alternatif olabiliyorlar. İnsanlarla sık sık tartışan, anlaşamayan küsen veya küstürülen vb kişiler, bu sorunları hiç yaşamayacakları bir canlıya, yani evcil hayvana çok bağlanabiliyorlar. Oysaki bu geçici bir çözümdür. Önemli olan insan ilişkilerini dengeli bir şekilde yürütmesini öğrenmektir.

- Stres ve anksiyeteniz varsa, bunları biraz da başka yollarla gidermeye çalışın.

Kuş ile meşguliyet, anksiyetenizi, stresinizi azaltıp sizde serotonin veya dopamin denilen mutluluk hormonu da denilen kimyasalların salgılamasına neden olabilir. Bu kimyasallar, aynı zamanda bağımlılık da yapabilirler. Çünkü dopamin salgılanınca mutlu olduğunuz için, beyin tekrar tekrar aynı mutluluğu ister hale geliyor. Belirli bir zaman sonra, salgılanan dopamin yetersiz gelince, beyin daha fazlasını istiyor, olmayınca da can sıkıntı duygusu veriyor. Sonuçta olay bir kısır döngüye dönüşebiliyor.

Dolayısıyla stres ve anksiyeteniz varsa, bunları biraz da başka yollarla gidermeye çalışın. Yürüyüş yapmak, sporla ilgilenmek, dost ve arkadaş sohbetlerine ağırlık vermek, nafile namaz kılmak ve Kur'an okumak, yazı yazmak, kitap okumak gibi ibadetlerle manevi huzuru elde etmek vb.

- Sınavlarınızı nasıl başarabileceğiniz konusunda yeniden düşünün ve başarılı olmaya çalışın.

Yeni aldığınız bir muhabbet kuşunu, zorla konuşturmaya, ele ve omuza alıştırmaya çalışarak, aslında kendinizi ispatlayarak, şahsınıza ve çevreye karşı benliğinizi korumaya çalışıyor olabilirsiniz.

Sınavlara iyi hazırlanmadığınız veya hazırlanmak size ağır geldiği veya geçmiş sınavlarınız çok başarılı geçmediği için, kolay olan kuş eğiticiliğine yönelmiş olabilirsiniz. Bu bir savunma sistemidir, sizi bir süreliğine rahatlatabilir, ama uzun vadede çözüm değil.

Onun için sınavlar veya iş hayatınız gibi konularda başarılı oldukça, kendinize karşı özgüveniniz daha da artacaktır. Ayrıca çevreye karşı kendinizi ispatlamak gibi bir kaygınız olmayacaktır.