Güzel ev, araba, elbise, eşya almak israfa girer mi?

Soru Detayı

- Güzel ev araba elbise eşya almak israfa girer mi, bazıları sadece ihtiyacını karşılayacak kadar olmalı yoksa israf olur diyorlar, bu doğru mu?
​- Biz bu gibi ihtiyaçları alınca güzelliğine estetikliğine bakmaksızın mı almalıyız?
- Bir araba alacaksak güzelliğine kalitesine bakmadan, sadece işlevine bakıp eski hurda bir araba mı almalıyız güzel ve kalitelisini alsak israf mi olur?
- Ve mesela bir eşyanın daha gelişmiş şekli çıktığında, eskisini satıp yenisine daha iyi istifade etmek istesek, bu israf mi olur yenisi gelişmişi çıksa da eskisiyle mi yetinmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın maddi ve manevi yapısına (mahiyetine, tabiatına) bağlı olarak ihtiyaçları da maddi ve manevidir.

Estetik, insanlara mahsus bir duygudur, Cemîl olan Allah güzeli sever, ihsanı emreder; ihsan ise yapılanı en mükemmel ve güzel yapmaktır.

İsraf izafidir (görecelidir), toplumun genel ferah durumuna, kişinin özel durumuna, sosyal konumuna… dayalı olarak değişir.

Fert başına milli gelirin birkaç dolar ve gelir dağılımının çarpık olduğu, bu yüzden aç ve açık insanların kol gezdiği bir toplumda israf, gelirin binlerce dolar olduğu, ortalama refahın, temel ihtiyaçların her bir fert için fiilen sağlandığı seviyeyi yakaladığı toplumdaki israftan farklıdır; Müslüman bireyin sorumluluğu da bu çerçeve içinde belirlenir.

Bu genel çerçeve içinde hem işi görür hem de güzel ve kaliteli olanı tercihin israfa girip girmediğini her bir müminin kendisi bilebilir...