Kureyzalı bir Yahudi, gözlerimizin önünde namusumuza el uzatmayın, demiş midir?

Soru Detayı

- Kureyza mücadelesinde Yahudi bir insandan çıkan bir söz, eğer bu söz doğruysa başka hiçbir şeye gerek yok. Sizden sadece doğru olup olmadığını merak ediyorum:

“Artık her şeyimize el koydunuz, hiç olmazsa gözlerimizin önünde namusumuza el uzatmayın.”

diyor. Fakat, Muhammed bunu dinlemiyor. (Vakidi, Meğazi, 2/250)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kureyza gazası anlatılırken, on üç farklı sahifede kadınlarla ilgili ifadelere rastlanır.

Fakat hiçbir yerde Kureyzalı kadınlarla ilgili olarak, yukarıdaki ifadelere rastlanmaz.

(bk. Vakidi, Amr b. Vakıd, el- Meğâzi, I- III, tahkik, Marsden Jones, Matbaatu Câmi ‘atu London, Londun 1966, II, 502-503, 509, 512, 516, 518, 520- 524)

Bilgi almak için tıklayınız:

- Beni Kurayza gazası hakkında bilgi verir misiniz?