Kuran’dan başka söze inanmak yasak mı?

Soru Detayı

"Onlar, bundan sonra Rablerinden başka hangi söze inanacaklar?" gibi ayetleri Kuran müslümanlığına delil olarak sayıyorlar. Artık bu Kuran’dan sonra, hangi söze inanacaklar? - Mürselat Suresi 50. Ayet.
- Kuran müslümanları bu gibi ayetleri Kuran müslümanlığına delil sayarak hadisleri inkar ediyorlar.
- Buna bir cevabınız var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela ilgili ayette başka şeylere inanıp inanmama konusu bahis mevzuu değildir. Bilakis, “Artık bundan (Kuran’dan) sonra hangi söze inanacaklar?” mealindeki bu ayetle kastedilen -hitap şeklindeki- husus şudur:

“Ey inkarcılar! Madem siz işin doğrusunu öğrenmek istiyorsunuz, söyler misiniz bu Kuran gibi en doğru sözlü bir kitaba inanmadıktan sonra hangi kitaba inanacaksınız?” (Mürselat, 77/50)

- Burada inanıp inanmama konusunda Kuran ile başka kitapların karşılaştırılması değil, hak ve hakikat olması, en doğru sözlü olması cihetiyle Kuran’ın benzeri başka bir kitabın olmadığına dikkat çekmektir.

Mesela: sizi yakından tanıyan bir kimseye: “Sen bana inanmayacaksan da başka kime inanacaksın ki?” dediğinizde muhatabın başkasına inanıp inanmaması değil, yakından çok iyi tanıdığı senin gibi bir adama itimat etmesini sağlamaya yönelik bir söz söylemiş olursunuz.

Mesela: birisine “Sen bugün Ankara’ya gitmezsen başka ne zaman gidersin ki?” cümlesinde de “başka hiçbir günde gidemezsin” manasını değil, “bugün kadar doğru bir avantaj sağlayacak başka gün yok gibidir” anlamını kastediyorsunuz.

Özetle, Allah Teala, bu sûrenin başından buraya kadar, inkârcıları on tür tehdit ve azab ile küfürden vazgeçirmek isteyip, tefekkür ve istidlal ile hak dine sımsıkı sarılmaya teşvik edince, sureyi, kâfirlerin bu hâline şaşmaya çağıran bir teaccüb ifadesi ile bitirmiş ve "Onlar, bu latif, güzel delilleri, bunca açıklığına ve vuzuhuna rağmen tasdik etmediklerine göre, artık bundan sonra hangi söze inanacaklar..." demiştir. (Razi, Mefatih, ilgili ayetin tefsiri)