Kur'an'da, haber cinsi olarak gelen emir veya yasak ayeti var mı?

Soru Detayı

- Vakıa suresinde Kur'an'a Abdestsiz el sürmemeye delil getirilen ayet bir kısmına göre; emir değil, nehiy değil apaçık "haber" cinsindendir.
- Kur'an başka böyle "haber cinsi" olarak gelen başka emir nehiy ayeti var mıdır; varsa hangileridir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı ayetlerin zahiren haber, manen emir manasına geldiği bilinmektedir.

Buna bir misal olarak Furkan suresinin 68. ayetini verebiliriz:

Onlar, Allah ile beraber başka bir ilâha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah'ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.

Ayrıca, boşanmıl kadınların iddet beklemeleri haber veren ayet de buna delil olur:

“Boşanmış kadınlar, kendi başlarına üç aybaşı hâli süresi iddet beklerler.” (Bakara, 2/228)

Bu ayette yer alan “beklerler” mealindeki “yeterabbasne” fiili, haber kalıbında olup (beklesinler) manasında bir emir sığası gibi kullanılmıştır. (bk. Razi, ilgili ayetin tefsiri)

- Bununla beraber, İmam Şafi’nin konuyla ilgili hükmü, bu ayetten ziyade sahih kabul edilen bir hadis rivayetine dayanmaktadır.

Rivayete göre, Hz. Peygamber (asm), Amr b. Hazm için yazdırdığı bir hadiste: “Abdesti olmayanlar Kur’an’a dokunamazlar.” ifadesine yer vermiştir. (bk. Razi, a.g.y)