Kur'an'da bazı ayetlerde onlara azabı müjdele deniyor. Halbuki iyi şeyler müjdelenir. Azap için müjdelemek anlatım bozukluğuna sebep olmuyor mu?

Soru Detayı

Kur'an'da bazı ayetlerde "Onlara azabı müjdele." deniyor. Halbuki iyi şeyler müjdelenir. Azap için müjdelemek anlatım bozukluğuna sebep olmuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Azabı müjdelemek, muhatapların dikkatini çeken bir ifade olduğu için, tercih edilmiş olabilir. Şöyle ki:

Müjde kelimesini duyanlar bunun arkasında güzel şeylerin geleceğini düşünmeye başlar ve konuya pürdikkat kesilir.

Müjde kelimesinde sonra mükâfatı bekleyenler için azabın olduğunu duymaları, onların hayal kırıklığını daha fazla arttırmaya vesile olur.

Müjde sözcüğü dostlar için kullanılır. Bunun inkârcı kâfir düşmanlar için kullanılması -insan düşüncesine göre- bir nevi onlarla istihza etemeyi barındırır. Bu da azaplarını daha da arttıran bir faktördür.

Bununla beraber, beşaret/müjde kelimesi Arapçada çoğunlukla hayırlı işler için kullanılmakla beraber, bazen kötü şeyleri haber vermek için de kullanılır (el-Maverdî, Ali İmran, 3/21. ayetin tefsiri).

Beşaret, yüz derisinin değişikliğine sebep olmak manasına gelir. Yüz derisinin değişmesi, duyulan  sevinçli bir haberden olduğu gibi, üzüntülü bir haberden de olur.(a.g.y)