İnanmayanların kulaklarına ağırlık konulduysa, neden kulaklarında ağırlık varmış gibi deniyor?

Soru Detayı

- Haşa ayetlerde çelişki var gibi duruyor?
- Enam 25. ayetinde kulaklarına ağırlık koyduk deniyor. Lokman 7’de ise kulaklarında ağırlık varmış gibi deniyor. Zaten Allah inanmayanların kulaklarına ağırlık koyduysa, niçin başka ayette kulaklarında ağırlık varmış gibi deniyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin mealleri şöyledir:

"Onlardan seni (Kur’an okurken) dinleyenler de vardır. Fakat onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne örtüler çektik, kulaklarına da ağırlık verdik. Onlar her türlü mûcizeyi görseler bile yine de ona inanmazlar. Hatta o kâfirler sana geldiklerinde, 'Bu Kur’an eskilerin masallarından başka bir şey değildir.' diyerek seninle tartışırlar.” (Enam, 6/25)

"İnsanlar arasında öyleleri vardır ki bilgisizlik yüzünden başkalarını Allah yolundan saptırmak ve o ayetleri alay konusu etmek için eğlendirici sözler kullanırlar; işte bunları alçaltıcı bir azap bekliyor. Böyle birine ayetlerimiz okunduğunda sanki kulaklarında ağırlık varmış da onu işitemiyormuş gibi büyüklük taslayarak sırt çevirir. Ona acıklı bir azabı müjdele!” (Lokman, 31/6-7)

Bu ifadeler arasında herhangi bir çelişki söz konusu değildir.

İlk ayette, kafirlerin yaptıklarına ceza olarak kulaklarına ağırlık verildiğinden bahsediliyor.

Diğer ayette ise, onların kibirli ruh halleri tasvir ediliyor.