Sakat olarak doğan bebeğe dokunan kötülük kimdendir?

Soru Detayı

- Nisa suresi 79. ayette şöyle buyruluyor:
"Sana gelen her iyilik Allah’tandır. Sana ne kötülük dokunursa kendindendir." (Nisa 79)
- Anlamadığım taraf, örneğin sakat olarak doğan bir bebeğe dokunan kötülük kimdendir?
- Ayette geçen kötülükten maksat nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sakat olarak doğan çocuğun hiçbir günahı yoktur. Bunun sakat doğmasına anne-babası veya bir başka kişi veya olay kim neden olduysa, sorumlusu da odur.

Buna göre, bir kimseye gelen hatanın, kusurun nedeni kim ise, sorumlusu da o olur. İşte ayette verilmek istenen mana budur.

Bu durum çocuk için de bir imtihan vesilesi olur, belki de bu vesile ile Allah’ın rızasını kazanır, ebedi hayatını kurtarır.