Allah'a şartlı olarak kulluk etmek ne demek?

Soru Detayı

- Hac Suresi 11. ayeti açıklayabilir misiniz?
- Bu ve benzeri kötü alışkanlıklardan kurtulma yöntemlerini de söyleyebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen ayet, inkarını gizleyen ve diliyle iman ettiğini iddia eden münafıklarla ilgilidir.

Ancak her Müslümanın, her ayetten alacağı dersler, ibretler vardır. Ayette belirtilen durumlara düşmekten sakınmalıdır.

Ayetin meali şöyledir:

“İnsanlar içinde kimileri vardır ki, Allah'a şartlı olarak kulluk eder; öyle ki kendisine bir iyilik denk gelirse bundan pek memnun olur, ama başına bir imtihan sıkıntısı gelse hemen yüz çevirir. Böyleler, dünyasını da ahiretini de yitirmiştir ve apaçık hüsran işte budur.” (Hac, 22/11)

Bu ayette, Allah'a kulluğu dünya hayatındaki rahatlık şartına bağlayan insanların tipik davranışları tasvir edilmekte, imanlarına pamuk ipliğiyle bağlı olan bu tür kimselerin işleri rast gittikçe Allah'a kulluk etmekten memnun oldukları, bir imtihan sıkıntısına maruz kaldıklarında ise, hemen bu statüden sıyrılmak istedikleri bildirilmektedir.

Başka bir ifadeyle, bu ayette, Allah'ın istediği gibi kul olmaya çalışmak yerine, kulluk ettikleri Tanrı'nın kendi istedikleri gibi olmasını bekledikleri anlatılmaktadır.

Aynı ayette belirtildiği üzere böyle kimseler hem dünyalarını hem ahiretlerini yitirmişlerdir ve apaçık ziyan içindedirler. Zira inançsızlığını açıkça ortaya koyan kimseler, tutarlı bir hayat çizgisi izleyebilme ve hiç değilse dünya yaşantılarını gerçek isteklerine göre sürdürebilme hususunda Allah'a şartlı kulluk edenlere göre daha yüksek şansa sahiptirler.

Ayetin "Allah'a şartlı olarak kulluk eder." şeklinde tercüme edilen kısmına, "Allah'a tereddütler içinde, tam inanmadan, sınırda, kıyıdan kıyıya kulluk eder.” manaları da verilmiştir.