Hayvanlarda sabır var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sabır"ın lügat manası: Acıya ve zorluğa katlanmak. Bir musibet ve belaya uğrayanın telaş ve feryat etmeyip, sonunu bekleyip tahammül ile katlanmasıdır.

Görüldüğü gibi sabırda, olayın sonunu düşünerek tahammül gösterme vardır. Sabır gösterilen hadisenin yakın veya uzak gelecekte bize kazandıracağını düşünme vardır.

Mesela insan, günah işlememeye sabır eder. Maruz kaldığı hastalıklara ve musibetlere sabreder. Oruç tutarak açlığa sabır eder. Öbür dünyada bütün bu sabırların mükâfatını Allah’ın kendisine vereceğini düşünür.

Sabır, tahammülü kolay olmayan bir davranıştır. O sebepten, Kur’an ve hadislerde nefis ve şeytana karşı sıkça sabır tavsiye edilir. Sabredenlerin kurtulacağı müjdelenir.

Demek ki sabır, sonucu düşünülerek, sıkıntılara katlanmadır. Hayvanlarda, o anda karşılaştığı olayda, gelecekteki faydaları düşünerek nefsine hâkim olma söz konusu değildir. Çünkü bu, akılla, muhakeme ile ve fikir yürütmeyle, dünya veya ahirete ait menfaati düşünmeyle doğru orantılıdır.

Akıl, fikir ve vicdan gibi duygularla en mükemmel şekilde donatılmış olan insanın bile çoğu zaman kâmil manada yerine getiremediği sabırlı davranışı, hayvanların sergilemesi mümkün gözükmemektedir.

Onlarda bazı hallerde görülen bekleme davranışı ve tahammül, sabırdan ziyade içgüdü olarak ifade edilen ilham-ı İlahî şeklinde açıklanabilir.

Mesela, tavuklar ve kuşlar yumurtlamanın belli bir döneminde yumurtanın üzerinde oturuyor. Diğer zamanlarda onlara bu davranışı yaptırmak mümkün değildir.

Kedi, farenin çıkışını, onun deliğinin ağzında bekliyor. Bu bekleyişler, sabırdan ziyade, onların hayatlarının devamı için verilen fıtri davranış şekilleri olmalıdır.