Kuran güzelleştirildi mi?

Soru Detayı

- İmam Ferra, Kuran’ın kıraat alimleri tarafından mükemmelleştirildiğini söylemiş mi?
- Benim sorum biraz ciddi. Bir ilahiyatçı isim vermeyeceğim. İmam Ferra’nın Meani’l-Kuran adlı tefsirinde Rahman suresinin 46. ayetinde “iki cennet” ifadesinde tesniyeli şekliyle iki cennet diye bir mevhum olmaz, o halde buradaki ifadeyi, lafzı daha sonraki kıraat alimleri daha etkili gösterebilmek için güzelleştirmiştir/değiştirmiştir/tesniyeli kullanmıştır diyor.
- Böyle bir şey mümkün mü? Büyük alim Ferra bunu söylemiş midir?
- Kuran gerçekten de Hz. Peygamber zamanından bu yana harf, kıraat ve üslubu gibi özellikleri güzelleştirildi mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Ferra'nın elimizde Meani'l-Kur'an isimli eseri var. Soruda bahsedilen yere baktık, Ferra böyle bir ifade kullanmıyor. Sadece bu ayette kullanılan ifade biçimine benzer şiirlerin de var olduğunu örnekle açıklıyor.

Gerek dil ve gerekse kıraat ve tefsir alanında önemli bir isim olan Ferra'nın zaten böyle bir ifade kullanması, onun ilmi kimliği ile örtüşmez.

Diğer yandan Kur'an Arapların bilmediği bir dili, hitap biçimini, edebi üslubu değil, tam aksine çok iyi bildikleri dili kullanmaktadır. Bunun için de Kur'an onların en iyi bildikleri alanda, onlara tahaddi de bulunuyor, yani benzerini getiremeyecekleri konusunda meydan okuyor.

Dolayısıyla bu ayette "cennetan" ifadesinin vezin gereği böyle kullanılması gayet doğaldır ki, diğer kullanımların tamamı da Arap dilinde var olan kullanımlardır.

Bahsettiğimiz gibi Kur'an da zaten onların bildiği bu alanda mucizeliğini ortaya koyuyor.