Allah her şeyi bildiği halde, neden "Sana davacıların haberi ulaştı mı?" diye sormaktadır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, elbette her şeyi bilir ve bu gibi soruları gerçekten bir şey öğrenmek için sormadığı her müminin bildiği bir konudur.

Kur’an Arapça lisanıyla inmiştir. Bu sebeple, Arapların kullandığı üslubu istimal edecektir. Bu gibi bir soru üslubu, Arapların bir konuyu teyit etmek, onun çok açık olduğunu yinelemek, muhatabın da bilgisi dahilinde olduğuna işaret etmek için çokça kullandığı bir sitildir.

Bu nedenle "Davacıların hikâyesi sana ulaştı mı?" şeklinde soru ifadesiyle söze başlanması, konunun önemine muhatabın dikkatini çekmek maksadıyla Kur'an'ın sıkça kullandığı bir anlatım tarzıdır.