Kur'an, eski medeniyetlerden gelen bir kitap olabilir mi?

Soru Detayı

- Kur'an dünya üzerinde çok gelişmiş bir medeniyetin yıkılıp yok olmasından kalmış günümüze ulaşmış bilimsel bir kitap olabilir mi?
- Ateist bir arkadaşım bana bu soruyu sordu. Tatmin edici bir cevap veremedim. Dünya üzerinde çok eskiden gelişmiş bir medeniyetin olduğunu ve Kuran’ın orada yazılan bilimsel bir kitap olduğunu düşünüyor.
- Yani Kuran’ın içindeki bilimsel delillerin varlığını kabul ediyor ama Kuran’ın Allah’ın kelamı olduğunu kabul etmiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu tür vesveselerin ilmi hiçbir değeri yoktur. Bu soruyu soran ateistin “Sümer devrinden kalma bir adam olduğu.” ihtimali ile Kur'an’ın “eski medeniyetlerden gelen bir kitap olduğu” ihtimali arasında -delil yetersizliği bakımından- hiçbir fark yoktur. Çünkü, hiçbirisi hakkında ortada kabul edilecek bir delil yoktur.

- Bununla beraber, tarih kaynakları eski devirlerden söz etmektedir. Keza, Babil krallığından, Hammurabi yasalarından, Sümer çivi yazısından, Akkad medeniyetinden, Mezopotamya medeniyetinden, İbranilerden, Nebatilerden, Hz. Musa’nın Tevrat’ından, Hz. Davud’un Zebur’undan / mezmurlarından, Hz. Süleyman’ın emsallerinden, Hz. İsa’nın İncilinden bahsetmektedir. Ve bu tarihi gerçekliklerin her birisinin bulunduğu devirlerinden söz etmektedir.

Evet, bu çok eski medeniyetlerden bahseden tarih kaynaklarının hiçbiri, O devirlerde Kur'an gibi bir eserin varlığından söz etmez. Bu tarihi realite, Kur'an’ın eskiden kalma bir kitap olduğu iddiasının bir saçmalıktan öteye geçemeyeceğinin açık delilidir.

Kaldı ki, yüzlerce tarih kaynağında Hz. Muhammed (asm)’in hayatı bütün detaylarıyla anlatılmış ve Kur'an’ı vahiy ile alarak ilk defa kendisinin eliyle ortaya konulmuş olduğu vurgulanmıştır.

Hz. Muhammed (asm)’in hayatını, peygamberliğini, bu konuda yapılan mücadeleleri, savaşları bilen bir kimsenin böyle bir vesveseye kapılması için aklından zoru olması gerekir. VESSELAM...