Kumarda kaybeden, kazanandan hakkını alacak mı?

Soru Detayı

- Kumarda kaybedenlerin kazananlardan ahirette haklarını alacağını gösteren, söyleyen deliller nelerdir?
- Dünya'da kumar oynamış ve kaybetmiş olanların kazananlardan ahirette haklarını alacağını söyleyen, gösteren deliller nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyla ilgili bir bilgiye rastlayamadık.

Ancak şunu biliyoruz ki, kumar işi kazanan için de kaybeden için de haramdır. İkisi de bunun hesabını verecekler.

Fakat kumar yoluyla elde edilen mal helal olmadığı için geri ödenmesi gerekir. Bu nedenle kumarda kaybeden kişinin dünyada karşı taraftan malını geri alması caiz olduğu gibi, ahirette de geri almasının caiz olması, İslam’ın genel ruhuna uygundur.

Buna göre kumar oynayanların iki tarafı da kıyamet günü hesaba çekilirler. Ayrıca, kumar haksız kazanç olduğu için, kazananın malını aldığı kişiye sevabını vermesi, günahlarını yüklenmesi veya hasmının affetmesi mümkündür.

Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyururlar:

"Bir kimse kardeşinin haysiyetine yahut malına haksız olarak taarruz etmişse, iltimas olarak verilebilecek altın ve gümüşün bulunmadığı günden (kıyamet) önce helâlleşsin. Aksi halde, yaptığı haksızlık nisbetinde onun iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir. İyiliği yoksa, hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden adama verilir." (Buhari, Mezalim, 10)