Kul hakkına giren çocuklara caydırıcılık var mı?

Soru Detayı

- Günümüzde çoğu büluğa ermemiş çocuklar, küçük çoğu zaman da büyük kul haklarına sebep oluyor, bu çocuklar için şeri hukukta bir caydırıcılık var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuk, mala ve maddi hakka zarar verirse, eğer kendine ait malı varsa, velisi o çocuğun malından zararı karşılar. Çocuğun malı yoksa velisi tazmin eder, eğer veli bu zararı karşılamazsa, çocuk borçlu kalır.

Manevi hakları çiğnememesi için de tazir çeşidinden cezalar verilebilir ve en önemlisi ailesi onu tedîb etmeye çalışır.