Krill yağı helal mi?

Soru Detayı

- Eczaneden tedavi amaçlı aldığımız balık yağının içinde krill isimli bir deniz canlısından da elde edilmiş yağın bulunduğunu (%45 oranında) fark ettik.
- Piyasadaki, pek çok, balık yağı ürünlerinde bulunan bildiğimiz kadarıyla kabuklular familyasına mensup krillden elde edilmiş katkıların bulunduğu ürünlerin kullanılabilirliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafi mezhebine göre, sadece balıklar değil, denizde yaşayan bütün canlılar ve bunlardan elde edilen ürünlerin tamamı helaldir.

Buna göre, soruda geçen krill yağı helaldir.

Hanefi olan bir Müslüman, bu ictihada göre amel ederse onun için de caiz olur.