Gliserin necaset midir?

Soru Detayı

- Abdestte, sadece yüzü yıkarken niyet etmek yeterli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Gliserin veya gliserol olarak adı geçen katkı maddesi hayvani, bitkisel katı ve sıvı yağların hidrolizi sonucunda elde edilen berrak, renksiz, tatlımsı ve kıvamlı bir sıvıdır. Şekercilikte, deterjan, sabun, sentetik sakız, kozmetik ürün, çorba ve ilaç imalatında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Uzman doktorlarla yaptığımız görüşmede, gliserinin bir yağ maddesi olduğu, necis olan alkolle bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmıştır.

Bitkisel yağlardan veya sentetik yolla üretilen gliserin de helâldir.

Etikette, gliserinin üretim kökenine göre hareket etmek gerekir. Hayvani kökenli gliserin, eti helal olan hayvanlardan yapılmışsa, dinen bir sakıncası yoktur. Necis olmadığından namaza bir engeli yoktur.

Buna göre, gliserin, domuz eti veya yağı gibi haram bir şeyden yapılmadığı sürece helaldir.

- Abdestin ilk yıkanması gereken organ olan yüzü yıkarken niyet getirmek yeterlidir. Namazın başlangıcında alınan niyet, dört rekat için geçerli olduğu gibi, ilk yıkanması farz olan yüzü yıkarken getirilen niyet, dört organ (yüz, kollar, baş, ayaklar) için de geçerlidir.