Şafii mezhebine göre abdest nasıl alınır? Sırayla neler yapılır; sıralama hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebinde abdestin farzlarından biri de tertip yapmaktır.

Tertib yapmak: Yani abdest âzâlarının yıkanmasını Âyet-i Kerime'deki sıra ile yapmak. İlk önce yüz, sonra kollar, sonra başı mesh etmek, ve sonra ayakları yıkamak.Suya dalan bir kimse, daldıktan sonra abdeste niyet etse o anda tertib ondan sâkıt olur. Boy abdestinde de tertib sakıttır.

Şafi mezhebine göre abdest azalarını sırasıyla yıkamak farzdır. Buna göre kolları yıkarken ellerin de yıkanması gerekir. Şafi kardeşlerimizin buna dikkat etmeleri gerekir. Yani ellerini başta yıkasalar yüzü yıkadıktan sonra bile kolları yıkarken ellerini tekrar yıkamaları lazımdır.