Namaz abdestinde, elleri bileklere kadar olan kısmı yıkamak farz mıdır sünnet midir? Yani kolları dirseklere kadar yıkamak farzdır; buna eller de dahil mi? Yoksa farz olan kısım sadece bileklerle dirsek arası mı?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdestin rükünleri, yani farzları dörttür:

1. Yüzü bir kere yıkamak...

2. Elleri dirseklerle beraber bir defa yıkamak...

3. Ayakları iki topuklarıyla beraber bir defa yıkamak...

4. Başın dörtte birini bir kere meshetmek...

Yukarıda saydığımız abdest uzuvlarından kol, yüz ve ayakları en az birer kere yıkamak farzdır. Yıkama işini üçe çıkarmakla farzın yanında sünnet de îfa edilmiş olur.

Elleri dirseklerle beraber bir defa yıkamak farzdır:

Parmak uçlarından kol dirseklerine kadar -dirsekler de dahil- olan kısmı bir defa yıkamak farzdır. Eğer iğne ucu kadar kuru bir yer kalırsa veya tırnağının altına suyu geçirmeyecek (hamur, boya, çamur vb.) bir madde bulunursa, abdest alınmış sayılmaz.

Ancak boyacıların tırnaklarındaki boyalardan kaçınmanın mümkün olmamasından dolayı, bunlar abdeste zarar vermez. Tırnaklar parmak uçlarından dışarı taşacak kadar uzamış olursa o fazlalığı da yıkamak gerekir. Bir kimse abdest aldıktan sonra bu uzamış tırnağı keserse abdestini yenilemesi gerekmez.

Parmakta yüzük var ve bu geniş ise abdest alırken bunu oynatmak sünnet, eğer yüzük dar ve altına su geçirmeyecek kadar parmağa oturmuşsa onu oynatmak farzdır.

İlk Olarak Bileklere Kadar Elleri Yıkamak Sünnettir:

Rasûl-i Ekrem (s.a.s.):

"Sizden birisi uykusundan uyandığı zaman, kat'iyyen elini yıkamadıkça su kabına daldırmasın. Çünkü o, eli nerede gecelemiştir bilemez." (Buhârî, Vudû', 26; Müslim, Tahâre, 87-88; Ebu Davud, Tahare, 49) buyurmuştur.

Ayrıca insanın eli, temizleme hususunda bir araçtır. Dolayısıyla ilkin onu temizlemeye başlamak sünnettir. Bilindiği üzere, elleri, dirseklere kadar yıkamak (dirsekler dahil) farzdır. Fakat önce bileklere kadar yıkamak tertip olarak sünnettir.

Hanefi mezhebinde elleri yıkadıktan sonra kolları yıkarken tekrar elleri yıkamaya gerek yoktur. Şafii mezhebinde ise kolları yıkarken elleri de yıkamak şarttır.